• تاریخ : ۲۷ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : لایک

منبر مسجد شهر تاریخی فریمان کشف شدبه گفته گروه جامعه خبرنامه لایک ایران، حسین عباس زاده رییس هیأت باستان شناسی گفتدر برنامه پژوهشی محوطه سنگ بست در استان خراسان رضوی شهرستان فریمان علاوه بر مستند سازی مجموعه ،نقشه های مستند و دقیق عرصه و حریم تهیه شد.

او افزودبرای کسب اطلاعات لازم از بنایی که به عنوان مسجد این شهر تاریخی شناخته می شد گمانه هایی ایجاد و مورد کاوش قرار گرفت که به نتایج ارزشمندی نیز رسید.

این باستان شناس تصریح کردبخشی از حفاری های صورت گرفته در این مکان به کشف ستون های گچ بری شده ، کف آجر فرش و گچی قرون میانه اسلامی این مسجد منجر شد.

او گفتهمچنین هیأت باستان شناسی در قسمت ایوان جنوبی مسجد به ستون های سه قلوی آجری با تزئینات گچی و منبر مسجد دست یافت که بخش عمده آن سالم بیرون آمد.
عباس زاده ، تزئینات خطوط کتیبه های کوفی ، آجر تراش و گچبری شده که در ایوان اصلی مشرف به حیاط و داخل مسجد استفاده شده بود را نیز از کشفیات اعلام کرد.

او خاطر نشان ساخت که همچنین تزئینات رنگی روی اندود گچ در داخل بنا وجود داشته که قسمت هایی از آنها دراین حفاری به دست آمد.

سرپرست هیأت باستان شناسی  گفت :پس از پایان عملیات حفاری اقدامات حفاظتی لازم که در حین حفاری انجام شد در حال تکمیل است.

گمانه زنی  تعیین عرصه و لایه نگاری محوطه تاریخی سنگ بست فریمان خراسان رضوی با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

پایان مطلب/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما