• تاریخ : ۱ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : لایک

سید حسن حسینی شاهرودی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره عدم صدور ویزای  ۱۰ نفر از اعضای وزارت امور خارجه که قرار بود برای کارهای کنسولی حج تمتع به عربستان سعودی سفر کنند، اظهار کرد:  عدم صدور ویزا از سوی عربستان سعودی به برخی مشکلات اداری در این حوزه باز می‌گردد. 

وی به تماس تلفنی رئیس سازمان حج و زیارت با وزیر حج عربستان اشاره کرد و افزود: وزیر حج عربستان تاکید کرده که مشکل پیش آمده در عدم صدور ویزا برای ۱۰ نفر از اعضای وزارت امور خارجه ایران به دلیل ایرادات و اشکالات کنسولی پیش آمده و  تا دو روز آینده مشکل پیش آمده  حل و فصل خواهد شد.

سخنگوی فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مقامات وزارت حج عربستان سعودی عنوان کرده‌اند که عدم صدور ویزای اعضای وزارت امور  خارجه، هیچ  مشکل ویژه و خاصی نیست و این تاخیر به دلیل نداشتن سفارتخانه میان دو کشور است و به زودی ویزاها از طریق کشور ثالث صادر خواهد شد.

شاهرودی توضیح داد: به‌طور حتم  بنابر قول داده شده از سوی سعودیها و با توجه به توافق صورت گرفته،  پروازهای تدارکاتی همچنین پروازهای حجاج ایرانی به موقع انجام خواهد شد و این مشکلات اداری نیز تعللی در مسیر حج تمتع ۹۶ پیش نخواهد آورد.

وی درباره اینکه اگر مشکل عدم صدور ویزا برای اعضای  وزارت امور خارجه که قرار است به عنوان تیم کنسولی عازم عربستان سعودی شوند حل نشود چه باید کرد، اظهار کرد: در صورت عدم حل این موضوع وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت باید در این مورد تصمیم‌گیری کنند اما به‌طور حتم و بنابر وعده داده شده این مشکل اداری حل و فصل خواهد شد.

سخنگوی فراکسیون حج وزیارت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر مشکل جدی در مسیر حج تمتع ۹۶ نداریم، تصریح کرد:  ما در شرایط نامناسب‌تر هم حج را انجام داده‌ایم؛ در شرایطی که طی سالهای دفاع مقدس مشکلاتی را داشتیم این فریضه واجب انجام گرفت و به تعطیلی نینجامید.

حسینی شاهرودی ادامه داد: در حال حاضر ویزای الکترونیکی زائران هم در حال صادر شدن است و طی هفته گذشته ۳۵ هزار رقم طلب (کد ویژه‌ای که کشور عربستان برای زائر و فرآیند صدور ویزا تعیین می‌کند) صادر شده که سایر برنامه‌ها نیز در روزهای آتی پایان می‌یابد و امیدواریم حجی در کمال آرامش داشته باشیم.

وی همچنین حج را متفاوت از  مراودات سیاسی دانست و تاکید کرد: فریضه حج موضوعی معنوی و متعلق به جهان اسلام است البته ما هم نباید از برنامه خود کوتاه آییم و به خود تحریمی بپردازیم.

سخنگوی فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی به فاجعه منا نیز اشاره کرد و گفت: در موضوع فاجعه منا نیز بحث امنیتی نسبت به زائران ما وجود نداشت بلکه کوتاهی و قصور سعودیها نبست به همه حجاج انجام گرفت و بسیاری از کشورهای اسلامی و مسلمانان هم در این موضوع متضرر شدند.

حسینی شاهرودی تاکید کرد: امیدواریم امسال حجی توام با آرامش و امنیت داشته باشیم و پروازهای حجاج  نیز در همان زمان تایید شده مرداد ماه انجام شود.

گفتنی است، محمد ابراهیم رضایی؛ عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس امروز از عدم صدور ویزای تیم ۱۰ نفره وزارت خارجه برای استقرار در عربستان خبر داد و گفت: در صورت عدم همکاری عربستان موضوع اعزام حجاج منتفی می‌شود.

امسال بیش از ۸۶ هزار نفر از زائران ایرانی مرداد ماه برای فریضه حج تمتع عازم مدینه و مکه خواهند شد.

پایان مطلب/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما