• تاریخ : ۲۸ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : لایک

بهره برداری صحیح، فاضلاب را به طلا تبدیل می‌کندبه گفته خبرنگار گروه جامعه خبرنامه لایک ایران،مریدی مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در  درباره سازماندهی فاضلاب‌های خانگی گفت: تخلیه سپتاژ (فاضلاب‌های خانگی) از گذشته در تمام شهر‌ها فراگیر بوده است. این موضوع درشهر‌های شمال کشور به دلیل طبیعت اهمیت بیشتری دارد. در کنار کارگروه مدیریت آب و فاضلاب کار گروه پسماند را نیز تشکیل دادیم. باید تکلیف را مشخص کرد که آیا سپتاژ فاضلاب است و یا پسماند. سپتاژ در تصفیه خانه‌ها باعث بروز مشکلاتی می‌شود، چون ماهیت آن با فاضلاب متفاوت است.

وی ادامه داد: لازم است در قدم اول یک کار علمی و دقیق انجام شود. سپس نقاط ضعف وقوت را بشناسیم و مسئله سپتاژ‌ها را حل کنیم. تا اواسط سال آینده کار مطالعه و پژوهش دراین باره به طول می‌انجامد وتا آخر عمر دولت فعلی به نتیجه می‌رسد.

مریدی افزود: چند سالی است مسائل محیط زیست هماند خود محیط زیست گسترده و پررنگ شده است. استفاده ناصحیح از آب و خاک این مشکلات را ایجاد کرده است که یک شبه نیز قابل حل نیست. اگر بتوانیم به درستی از فاضلاب‌ها بهره برداری و استفاده کنیم حکم طلا را دارد. آب آن قابل استفاده است و از فضولات جامد آن می‌توان از گاز متان تولید کرد.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: چاه‌های جذبی فاضلاب باعث آلودگی آب‌های زیرزمینی می‌شود، نیترات آن را بالا می‌برد و آب را غیر قابل استفاده می‌کند؛ بنابراین لازم است سیستم‌های دفع فاضلاب را راه اندازی و دستگاه‌های متولی را مشخص کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره چگونگی مدیریت فاضلاب‌ها درمناطق دیگر دنیا خاطر نشان کرد: آب فاضلاب‌ها تصفیه می‌شود و از فضولات آن به عنوان کود استفاده می‌شود. این اتفاق بیشتر برای فاضلاب‌های صنعتی می‌افتد، اما فاضلاب‌های خانگی به دلیل مسائل بهداشتی مشکلات بیشتری دارند.

پایان مطلب/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما